DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

RIZIKOVÉ KÁCENÍ STROMŮ

Zákon o ochraně přírody
Zákon o ochraně přírody...

Ochranu dřevin upravuje zákon 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon 114/1992 Sb.“) a vyhláška č.395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona114/1992 Sb. (dále jen „prováděcí vyhláška“) a která též upravuje některé podrobnosti týkající se kácení.

Ve většině případů musí ke kácení vydat povolení příslušný orgán ochrany přírody, což je v zásadě obecní (městský) úřad (kompetence viz dále). O povolení ke kácení může požádat pouze vlastník pozemku nebo nájemce pozemku se souhlasem vlastníka.

Zcela bez povolení se mohou kácet stromy na pozemcích fyzických osob, které mají obvod kmene (měřený ve výšce 130 cm nad zemí) menší než 80 cm nebo souvislé keřové porosty s menší rozlohou než 40 m2.

Následné oznámení do 15 dnů vyžaduje zákon č. 114/1992 Sb. ve výjimečných případech (ohrožení života, zdraví, majetku).

Předběžné oznámení, kdy příslušný úřad má 15 dnů možnost řádné správní řízení o povolení kácení ovšem vyvolat,  postačí v případech pěstebních, zdravotních a při výkonu oprávnění podle zvláštních zákonů. Třetím případem je např. vodní zákon, podle nějž jsou správci vodních toků oprávněni z důvodu péče o koryta vodního toku odstraňovat stromy a keře na pozemcích při něm. Nebo podle energetického zákona jsou energetické společnosti oprávněni odstraňovat a oklešťovat stromoví a jiné porosty ohrožující bezpečné a spolehlivé provozování různých zařízení pro přepravu, přenos a distribuci elektřiny (když tak po předchozím upozornění neučinil sám vlastník či uživatel).

Vždy lze povolení ke kácení dřevin vydat pouze ze závažných důvodů po vyhodnocení funkčního a estetického významu dřevin. Každé povolení musí být také zdůvodněno. Vydané povolení, jakož i podklady pro jeho vydání (například dendrologický posudek) si můžete na úřadě vyžádat na základě zákona č. 123/1998 Sb. o právu na informace o životním prostředí.